Haber

İsrail’in Gazze saldırılarında ölü sayısı artıyor

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana abluka altında olan Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında öldürülen Filistinlilerin sayısı 4 bin 237’si çocuk olmak üzere 10 bin 328’e yükseldi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın Gazze Sözcüsü Eşref el Kudra, Şifa Hastanesi önünde düzenlediği basın toplantısında İsrail saldırılarının yol açtığı can kaybı ve yıkım hakkında bilgi verdi.

Kudra, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana ölenlerin sayısının 4 bin 237’si çocuk, 2 bin 719’u kadın ve 631’i yaşlı olmak üzere 10 bin 328’e çıktığını belirtti.

Kudra, İsrail’in saldırılarında 25 binden fazla kişinin yaralandığını kaydetti.

İsrail hastanelere yönelik saldırılarını genişletti

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki hastanelere yönelik saldırılarını genişlettiğini ve son saatlerde 7 hastaneyi daha hedef aldığını kaydeden Kudra, İsrail’in “Gazze Şeridi’ndeki hastaneleri boşaltma” tehditlerini yoğunlaştırdığını vurguladı.

Kudra, “İsrail’in saldırganlığı sonucu hayatını kaybeden sağlık personeli sayısı 192’ye ulaşırken, 40 ambulans da bilinçli olarak hizmet dışı bırakıldı. Saldırılarda 120’den fazla sağlık kurumu hedef alındı. 18 hastane ve 40 sağlık ocağı hizmet dışı kaldı. Yakıt bittiği için hizmete girmiyor.” söz konusu.

“Sözde güvenli koridorlar ölüm koridorlarına dönüştü”

Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç’a “sağlık tesisleri ve ambulansları koruma” çağrısında bulunan Kudra, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Filistinlilerin güneye geçmesi için talep ettiği “güvenli koridorlar”la ilgili şunları kaydetti:

“Sözde güvenli koridorlar ölüm koridorlarına dönüştü. İşgalin halkımıza saldırmak için kullandığı bir yalan.”

dicle-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu