Haber

Polis Feministlerin Gece Yürüyüşünü Biber Gazıyla Durdurdu, Çok Sayıda Kadın Gözaltına Alındı

HABER: ÇAĞATAN AKYOL/ GAYE ŞEYMA CAN – Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İstanbul Taksim’de düzenlenmesi planlanan 21. Feminist Gece Yürüyüşü’ne Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararı nedeniyle izin verilmedi. Cihangir’de bir araya gelen kadınlar, “Hükümet istifa” sloganları atarak, depremzedelerin taleplerini dile getirdi. Eylem sonunda alanı terk etmek isteyen kadınlar bir kez daha polis barikatıyla karşılaştı. Sloganlarla alanı terk etmek isteyen kadınlara polis biber gazıyla karşılık verdi. Bu arada çok sayıda kadın gözaltına alındı.

Her yıl olduğu gibi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde İstanbul Taksim’de Feminist Gece Yürüyüşü’ne izin verilmedi. Beyoğlu Kaymakamlığı’nın aldığı yasak kararının ardından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin giriş çıkışları öğle saatlerinden itibaren polis bariyerleriyle kapatıldı. İstanbul Valiliği’nin aldığı kararla Yenikapı-Hacıosman metro hattının Taksim istasyonu ile Taksim- Kabataş Füniküler hattı kapatıldı.

“DEVLET İSTEĞİ” SLOGANLARI

Bunun üzerine Taksim’e gidemeyen bayanlar Cihangir Katlı Otoparkı’nın önüne gelerek ortaya çıktı. “Hükümet istifa” ve “Korkmuyoruz, susmuyoruz, uymuyoruz” sloganlarıyla başlayan eylemde, hanımlar “Cemre düştü sıra sizde”, “Cemre düştü sıra sizde” pankartları açtı. artık helal yok, lanet var” ve “Öfkemiz geceyi aydınlatacak”. Harekette depremzedelerin bez ve ped talepleri de dile getirildi.

“HÜKÜMETİN KRİZLERİ YÖNETMEDEKİ BAŞARISIZLIĞINI ÇOK İYİ BİLİYORUZ”

Kadınlar adına hazırlanan ortak bildiride 6 Şubat’ta meydana gelen depreme dikkat çekildi. Açıklamada kısaca şunlar ifade edildi:

“Ataerkil kapitalizmin yarattığı tahribat bize bir doğal afet gibi anlatılmaya çalışılıyor. Çıkar uğruna doğayı, şehirleri yok edenler, afetlere verdikleri tepkilerle insan hayatına hiç değer vermediklerini gösteriyorlar. Polisle birlikte sarsılan bölgede dayanışmayı sağlamak için seferber olan insanları tehdit ve baskı yoluyla dayanışmayı kriminalize etmeye yönelik “İnsan hayatını hiçe saydığını, devletin krizleri yönetememesi ve sorumluluklarını yerine getirememesinin sonuçlarını biz hanımlar çok iyi biliyoruz. .”

Polis ablukası altında yapılan basın açıklamasının ardından eylemlerini tamamlayan kadınlar alanı terk etmek istedi. Ancak polis, kadınların slogan atmamaları şartıyla alanı terk etmelerine izin vereceklerini söyledi. Slogan atmaya devam eden kadınlara polis biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu